معرفی هنر زیبای نمد مالی

نمد مالی یکی از هنرهایی است که از زمان آشنایی انسان با پشم پیدایش یافت.با نمد نه تنها وسایل تزیینی ،بلکه وسایل کاربردی در زندگی روز مره را نیز می توان تولید کرد. تاریخچه نمد مالی در ایران و جهان دچار فراز و نشیب هایی بوده است، ولی همچنان نمد مالی یک هنر قدیمی است که در بیشتر نقاط جهان به یک شکل و به شیوه اولیه خود در حال اجراست .در ادامه بیشتر بر تاریخچه نمدمالی ،آغاز آن و حضور این هنر در کشور ایران را بررسی خواهیم کرد.

 نمد از پشم یا کرک مالیده بر اثر آب گرم و فشار  بهم تنیده شده و در واقع یک نوع بافت سنتی است .در فرانسه به نمد فوتر می گویند. قدیمی ترین راه و روشی که به منظور فراهم سازی زیر انداز شناخته شده است نمد مالی است. پس می توان نتیجه گرفت که نمد ،ساده ترین نوع کف پوش است و خلق کردن آن هیچ نیازی به دستگاه های پیشرفته و عجیب و غریب ندارد .احتمال دارد اولین باری که بافندگان، الیاف پشمی  خود را شسته و برای گرفتن رطوبت آن با چوبدستی،ضربه هایی به پشم می زده اند ،موفق به کشف این خصوصیت پشم شده و در نتیجه موفق به خلق نمودن صنعت نمد مالی شده باشند ،پس نمد مالی ،در واقع ازخاصیت طبیعی پشم که عبارت از درهم پیچیدن الیاف آن در اثر رطوبت و فشار است ،استفاده می شود.

تاریخچه نمد. مالی : نمدمالی قدمتی بیش ازحد تصور دارد به طوری که گفته می شود از دوره نوسنگی ،مردمی که با پشم سروکار داشته اند نمد را می شناختند ولی در مجموع آغاز تاریخچه نمد مالی را می توان به آسیای شرقی نسبت داد .اسناد و مدارک چینی که مربوط به 2300 سال پیش از میلاد هستند وجود پادری ،زره و سپر نمدی را در آن دوره به اثبات رساند،علاوه بر این ،نمدها بافت شده اند که طول عمر آنها به 1400 سال پیش از میلاد می رسد .در گور سکاها ، سده پنجم پیش از میلاد،در روسیه که پوشیده از یخ و برف بوده آثار پرده، قالی و اشیاء نمدی به دست آمده است. در ایران شیوه نمد مالی و خلق نمودن آثار نمدی از گذشته تاکنون تغییر زیادی نکرده است و این روش در نقاط مختلف ایران تقریبا یکسان می باشد. تفاوت ها بیشتر مربوط به موادی هستند که به پشم افزوده می شوند، مثلا در مازندران ،آب خالص در باختران و فارس ،صابون به این منظور مصرف می شود در نواحی دشتی اطراف گرگان، آمل، رامسر و کلاردشت نیز نمد مالی رواج دارد. ایلات ترکمن نیز نمد را جهت پوشش سقف و اسکلت چوبی کلبه و یورت خود می مالند. این ایلات  نوعی نمد مرغوب با نقش های گوناگون را نیز به عنوان زیر انداز و مفروش کردن کف کلبه فراهم می سازند. نمد مالی در نواحی اصفهان و بروجن رایج بوده است.

نظر دهید

پاسخ دهید

صنایع دستی سپنتا
Logo
بازیابی رمز عبور
مقایسه موارد
  • کل (0)
مقایسه
0
سبد خرید