معرفی هنر زیبای لایه چینی، قسمت دوم

در این زمان، ماده ی اولیه لایه چینی آماده گشته و هنرمند می تواند با قلم مو، گل سرخ را بر روی نقش از پیش طراحی شده انتقال دهد. اضافه نمودن مواد پر‌کننده ای مثل گچ و یا مل، سبب می شود تا علاوه بر افزایش حجم و مقاومت، سرعت خشک شدن گل را کند و یا تند نماید.

سپس هنرمند باید بارها و بارها گل را بر روی هم و بر روی طرح بگذارد تا به حجم دلخواه برسد در اصل با لایه لایه چیدن گل بر روی هم باید طرح به راحتی قابل لمس باشد.

در دوران صفوی از دو روش جهت طلا کاری سطوح لایه چینی استفاده شده است.

1_ روش طلا چسباندن : در این روش ابتدا قطعات طلا را به شکل ورق آماده نموده و سپس با استفاده از روغن کمان، سطوح لایه چینی را آغشته نموده و سپس نسبت به چسباندن ورق طلا اقدام می کرده اند.

2_روش طلاکاری با استفاده از پودر طلا : در این روش نیز پودر طلا را با صمغ عربی مخلوط نموده و با استفاده از قلم مو سطوح لایه چینی شده را طلا کاری می‌کرده اند. امروزه در بازار ورق ها و پودر های طلایی و مسی موجود می باشد و در اختیار علاقه مندان قرار دارد. علاوه بر روشهای مذکور طلاکاری، می توان انواع پودرهای طلایی و مسی را با مایع گلیسرین مخلوط نموده و آن را بصورت خمیر آماده و با انگشتان دست سطوح لایه چینی شده را طلا کاری نمود. پس از انجام مرحله طلاکاری، می توان نسبت به رنگ آمیزی زمینه تابلو اقدام کرد که می توان از انواع و اقسام رنگها و همچنین انواع روش های رنگ آمیزی استفاده نمود که معمولا رنگ های پودری، جوهری و چسب چوب استفاده با وسیله فوتک اقدام به رنگ آمیزی آثار نمود.

نظر دهید

پاسخ دهید

صنایع دستی سپنتا
Logo
بازیابی رمز عبور
مقایسه موارد
  • کل (0)
مقایسه
0
سبد خرید