معرفی هنر زیبای لایه چینی، قسمت اول

هنر لایه چینی که می توان آن را زیر مجموعه هنرهای سنتی وابسته به معماری دانست، دارای قدمتی دیرینه در ایران است و اولین نشانه های آن را می توان بر روی کاشی های ایلخانی مشاهده نمود، آن جایی که هنرمند کاشی کار نقوش را بر روی کاشی ها بر جسته می کرد و پس از پخت، نقوش برجسته را مزین به طلا می نمود، که نمونه ی بارز آن را هنوز در کاشی های زرین فام بقعه امامزادگان درب امام اصفهان می توان مشاهده نمود.

این هنر در دوران صفوی برای تزئین کاخ ها و ابنیه ها، کاربرد فراوانی داشته است، در این روش بیشتر از نقوش گل و بوته ای و اسلیمی استفاده شده و آثار بسیار زیبایی را می توان در کاخ های چهلستون، عالی قاپو، هشت بهشت، تالار اشرف و…. مشاهده نمود.

لایه چینی خود به تنهایی یک روش تزیینی کامل محسوب می شده است و علاوه بر آن هنرمندان این دوره بنا به ذوق و سلیقه خود از ترکیب این روش با دیگر روش های تزیینی ( تابلوهای تصویری، آثار چوبی،…) نیز استفاده کرده و آثار بسیار بدیعی را خلق نموده اند.

هنر لایه چینی پس از دوران صفوی به دلایلی از جمله سختی تکنیک اجرا و همچنین پر هزینه بودن به لحاظ طلاکاری کردن طرح برجسته، آرام آرام رو به افول نهاد و فقط در برخی از خانه های اشراف آن دوران اجرا میگردی، که البته ظرافت طرحهای صفوی را نداشت.

پس از دوران قاجار این هنر توسط استاد کاران رشته نقاشی، سوخت چرم و جلد سازی سینه به سینه به هنرمندان امروزی انتقال یافت.

اولین نشانه های لایه چینی بر روی دیواره های بناهای معاصر را می توان در هتل عباسی اصفهان، در ابتدای دهه 1350 توسط تعدادی از استاد کاران آن دوران مشاهده نمود.

ویژگی خاص این نوع تزیین، برجسته شدن نقوش پس از انجام کار می باشد، ماده اصلی تزیین  نوعی خاک سرخ و چسب حیوانی سریشم بوده و هنرمندان دوران صفوی هر قسمتی از تزیینات را که می خواستند از رنگ طلایی استفاده کنند ابتدا لایه ای از خاک سرخ را به صورت تخت و یا برجسته ( لایه چینی) استفاده کرده و سپس به رنگ آمیزی و با چسباندن ورق طلا اقدام نموده اند. تکنیک اجرای کار : به منظور اجرای هنر لایه چینی، ابتدا هنرمند خاک سرخ را در آب خیسانده و از صافی عبور داده تا ناخالصی های آن گرفته شود، سپس یک بست( یا چسب که در حال حاضر روی سطوحی مثل چوب، از چسب چوب استفاده می‌شود)، مثل صمغ عربی یا کتیرا یا شیره گیاهانی چون خرما و انگور را به آن اضافه می نماید تا خمیری مانند عسل به دست آید.

نظر دهید

پاسخ دهید

صنایع دستی سپنتا
Logo
بازیابی رمز عبور
مقایسه موارد
  • کل (0)
مقایسه
0
سبد خرید