معرفی هنر زیبای سوخت نگاری روی چوب

هنر سوخته کاری يا سوخت روي چوب یا سوخت نگار، همان طور که از نامش پیداست، به معنای سوزاندن چوب با استفاده از مفتول فلزي داغ و خلق اشکال ، بافت و خطوط جدید است. همچنین از این روش برای سوخت روی چرم نیز استفاده می شود. هنر سوخت چرم قبل از زمان صفویه درایران وجود داشته است. در آن دوران این هنر روی جلد قرآن و کتاب های نفیس خطی کار می شد. درفاصله انقراض سلسله صفویه تا دوره قاجاریه این هنر به بوته فراموشی سپرده شد. البته در شکل مشابه، از قالب های منفی و مثبت برنجی در  تهیه جلدهای چرمی نیز استفاده می شده است که تنها حرارت، باعث تغییر شکل چرم با ابزار برجسته و فرورفته ایجاد نقش می نموده است. سازندگان سازهای سنتی نیز جهت تزئین و مهر استاد سازنده، از این روش به وسیله مهرهای  فلزی داغ استفاده و بر سطح چوب ساز، ایجاد نقش می نموده اند.

 هنر کهن سوخت روی چوب متاسفانه از هنرهای ناشناخته  از لحاظ کاربردها، تکنیک ها، سابقه و آموزش صحیح در ایران می باشد و آغاز به کار در پرده ای از ابهام است، هنر سوخت نگاری روی چوب به شیوه ی امروزی قدمتی طولانی نداشته، چون اساس کار آن هویه برقی بوده و به نظر می رسد تاریخچه ای بیش از 20 سال نداشته باشد .

احتمالا سوخت نگاری  شیوه سنتی یعنی استفاده از ابزار سیمی داغ، قدمتی بیش از 20 سال دارد و در نقاط مختلف جهان برای تزئینات مصنوعات چوبی مورد استفاده قرار گرفته  است.

به نظر می رسد که در 3000 سال قبل در پرو بکار رفته است و در اروپا، استرالیا و آمریکا از آن برای تزیین مصنوعاتی نظیر ابزارهای موسیقی  و وسایل آشپزخانه استفاده می شده است. در اروپا استفاده از سوخت کاری روی چوب بنظر می رسد در دوره های قرون وسطی و رنسانس ظاهر شده است.

از مزایای این هنر چون بسیار ساده و یادگیری  آن راحت است علاقمندان بسیاری جذب کرده است و از معایب این هنر هم می توان به عدم شناخت کافی مردم با این هنر اشاره نمود.

لوازم مورد استفاده : هویه، چوب، سنباده، کاربن، زغال طراحی، طرح

در این هنر دقت از جایگاه بالایی برخوردار است  کوچکترین بی دقتی و حواسپرتی، باعث ازبین رفتن اثر به طور کامل خواهد شد.

در سوخته نگاری از دو رنگ قهوه ای و طلایی استفاده می شود و طیف های مختلفی که از این دو رنگ به وجود می آید، تعیین کننده زیبایی  اثر خواهد بود.

#صنایع_دستی#سپنتا

نظر دهید

پاسخ دهید

صنایع دستی سپنتا
Logo
بازیابی رمز عبور
مقایسه موارد
  • کل (0)
مقایسه
0
سبد خرید