معرفی رشته هنری معرق و محرق ساقه گندم

هنر ساقه گندم، یک هنر با قدمت طولانی است که امروزه به صورت حرفه ای کار می شود و هر چه پیشتر از گذشته به چشم نوازی هنر دوستان مشغول است.

خاستگاه این هنر، آسیای جنوب شرقی و چین است و کم کم به کشور ما ایران راه یافت.

این هنر ابتدا با ساقه های نیشکر و ذرت در شهرهای جنوبی کشورمان رواج داشته است و با گذشت زمان کم کم با الیاف دیگری مانند ساقه گندم، جو، برنج و برخی گیاهان دارای ساقه انجام شد و توسعه یافت. با گذشت زمان ابتکار و خلاقیت در اجرا و سبک جدید هنر ساقه گندم و حمایت اداره میراث فرهنگی ایران، در سال 1380 با نام معرق و محرق ساقه گندم به ثبت رسید و جزئی از هنرهای چوبی و از خانواده های معرق چوب محسوب می شود و امروزه از این هنری زیبا و انعطاف پذیر معرق گندم نام میبرند.

 این هنر نیاز به دقت و ظرافت ویژه ای نیاز دارد و یکی از هنرهای زیبایی است که به دلیل کمتر شناخته شدن آن همچنان تازگی خودش را در دید عموم دارد و البته این خود به عنوان نقطه ضعف نیز محسوب می شود. برای فرهنگ سازی و رواج این هنر در بین مردم باید زمینه آموزش افراد علاقمند را فراهم نمود.

این هنر در طرح های مختلف انجام می شود، که نوع خطی آن که از آیات قرآنی ترسیم شده است در کشورهای عربی، طرفداران بیشتری دارد.

قابلیت جنس ساقه گندم و مقاومت این گیاه در برابر نور خورشید و رطوبت و همچنین رنگ طلایی منحصر به فرد و انعکاس نور که زیبایی این هنر را صد چندان می کند باعث شده که این گیاه در عرصه هنر و صنعت پیشرو باشد.

 معرق کاری با ساقه گندم: هنگام انتخاب ساقه ها، می توان ساقه هایی با رنگ های گوناگون انتخاب کرد، تا بتوانیم با ایجاد کنتراست رنگ، علاوه بر حفظ زیبایی رنگ طبیعی ساقه ها، به آنها جلوه ای مضاعف ببخشیم. همچنین می توان با استفاده از حرارت رنگ ساقه ها را تغییر داد و یک تابلوی خود رنگ با طیف رنگ طلایی تا قهوه ای روشن و تیره ایجاد کرد. براق سازی تابلو با نیم پلی استر براق، محلول سفت کننده و تینر صورت می گیرد.

خواص ساقه گندم نسبت به سایر ساقه ها برای هنر معرق ساقه گندم :

 هزینه پایین آن، ارزش افزوده بالا، قابل تهیه در اکثر نقاط کشور، قابلیت نگهداری دراز مدت در محیط خاص، تولید ارزان و زیاد در مدت زمان کوتاه، قابلیت ابتکار و خلاقیت در کار، انجام یک کار و تولید دو برابر

ابزار لازم : اتوی سنگین، فویل، قیچی برش، قیچی دالبر، غلتک قلم مو، استفاده از براق کننده، تخته پلاستیکی

#صنایع_دستی#سپنتا

نظر دهید

پاسخ دهید

صنایع دستی سپنتا
Logo
بازیابی رمز عبور
مقایسه موارد
  • کل (0)
مقایسه
0
سبد خرید