معرفی رشته زیبای پاپیه ماشه

پاپیه ماشه، واژه ای فرانسوی است و در فرهنگ لغت به معنای کاغذ جویده شده یا فشرده شده است. در زبان فارسی به علت اینکه نقاشان و صورت گران بر روی جلدها، قلمدان ها، قاب و آینه و دیگر اشیا تزیینی ساخته شده از جنس پاپیه ماشه روغن کمان بکار می بردند، به آثار پاپیه ماشه آثار روغنی و یا لاکی نیز می‌گفتند.

خاستگاه این هنر از کشورهای آسیایی ( چین ) بوده است و در قرن 15 میلادی در اروپا از این هنر برای ساخت مجسمه های کوچک مذهبی استفاده می شده است، از جمله مجسمه هایی که با این روش ساخته شده است، مجسمه غول پیکر نانا است، این هنر در دوره صفویه در ایران رواج یافت و در شهرهای اصفهان و قزوین مراکز عمده تولید این هنر بودند.

سبک بودن و حمل ونقل آسان، امکان ایجاد تنوع روش های ساخت و فرم و رنگ در این اثر، سرعت عمل در کار و ایجاد بستری مناسب برای نقاشی ازجمله ویژگی‌های این هنر محسوب می گردد. همچنین این هنر به دلیل استفاده از  کاغذهای باطله و تبدیل آنها به یک شی هنری و زیبا توسط دستان پرتوان هنرمند و ارزش افزوده بالا می تواند نقش بسیار ارزنده ای در اقتصاد کشور ایفا نماید.

در نقاشی های انجام شده بر روی کارهای پاپیه ماشه از موضوعات مختلف استفاده می شود، این نقاشی ها بنا به سبک های دوران مختلف متفاوت است. موضوعاتی از قبیل گل و مرغ، تصاویر شکار، اسلیمی و ختایی، گرفت و گیر ، جنگ و چهره افراد، داستانهای ادبی، داستانهای مذهبی اسلامی و غیر اسلامی، صحنه های بزم، شاهان و درباریان و بالاخص تصویر فتحعلی شاه قاجار به وفور بر روی فراورده های پاپیه ماشه دیده می شود.

#صنایع_دستی#ایران

نظر دهید

پاسخ دهید

صنایع دستی سپنتا
Logo
بازیابی رمز عبور
مقایسه موارد
  • کل (0)
مقایسه
0
سبد خرید