آشنایی با هنر فیروزه کوبی

یکی از معدود رشته های صنایع دستی که زیبایی و گیرایی یک فراورده خوب صنایع دستی را با خود دارد .قدمت این هنر زیبا به ۱۰۰ سال قبل می رسد. در آن زمان شخصی بنام یوسف حکیمان معروف به محمدرضا در مشهد کار فیروزه کوبی بر روی زیورآلات را شروع نمود و حدود بیست سال بعد این هنر توسط هنرمند دیگری بنام حاج داداش از مشهد به اصفهان برده شد. در اصفهان فیروزه کوبی به غیر از جواهرات بر روی ظروفی مانند بشقاب ،لیوان ،جام ،گل آبپاش …..نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

در حال حاضر صنعت دستی فیروزه کوبی فقط در اصفهان رایج و صنعتگران شاغل در این رشته محدود و منحصر به تعدادی انگشت شمار می باشد.

هنرمند فیروزه کوب بعد از جدا سازی سنگ های فیروزه از خاک و ضایعات و تفکیک آن بر اساس اندازه و سایز سنگها،، ظرف مورد نظر را گرم کرده ،لاک گردویی می زنند و تا لاک حالت نرم و مذاب دارد، شروع به چسباندن و چیدمان سنگها بر سطح ظرف مورد نظر می نماید. بعد از اتمام کار و سرد شدن مرحله ساب که باعث صیقلی شدن سنگ های فیروزه می شود ،انجام می گیرد ، سپس قسمت فلزی را پولیش می کنند تا شفاف شود و حالت صیقلی پیدا کند .

مرحله دوم پرداخت محصول فیروزه کوبی ،استفاده از روغن زیتون  و یا روغن کنجد است که سطح فیروزه کوبی شفاف و درخشان گردد.  از نکات مهم در یک محصول فیروزه هر چه قطعات سنگ پر کار تر و منظم تر در کنار یکدیگر نصب شده باشد و فاصله زیادی در بین قطعات فیروزه دیده نشود، کار دارای ارزش هنری بیشتری است.

#فن خلاق سپنتا # خدمات کسب و کار # برگزار کننده نمایشگاههای صنایع دستی

# برگزاری کلاسهای آموزشی # فروش آثار برگزیده صنایع دستی # تامین مواد اولیه

نظر دهید

پاسخ دهید

صنایع دستی سپنتا
Logo
بازیابی رمز عبور
مقایسه موارد
  • کل (0)
مقایسه
0
سبد خرید