آشنایی با هنر زیبا و اصیل تذهیب

هنر تذهیب، هنر آراستن و زیبا سازی صفحات کتاب است. تذهیب را می توان مجموعه ای از نقش های بدیع و زیبا دانست که نقاشان و مذهبان برای زیباتر کردن کتاب های مذهبی، علمی، فرهنگی، تاریخی، دیوان اشعار و قطعه های زیبای خط بکار می برند.

در فرهنگ فارسی تعریف دقیقی از تذهیب که ما را به اصل و منشاء این هنر برساند، وجود ندارد. تذهیب از کلمه، ذهب، به معنای طلاست و تذهیب به معنای طلا کاری و زر اندود کردن هست .

در این هنر با استفاده از نقش ها و طرح های زیبا و رنگارنگ، اسلیمی، ختایی و به ویژه با استفاده از رنگ طلا به زیبا سازی صفحات کتاب ها می پردازند. هنر تذهیب یکی از شاخه های هنر نگارگری ایرانی است .

بطور دقیق نمی توانیم بگوییم منشأ این هنر ایران است اما آنچه مسلم است این هست که این هنر از دوران ساسانیان صورت گچ بری های دیوار و حتی پیش از آن به صورت نقوش روی سفالینه وجود داشته است ولی جالب است بدانید که قدمت تذهیب به دوران پیش از اسلام برمی گردد  و شاید بتوان تاریخ آرایش و تذهیب قرآن را همزمان با نوشتن آن دانست. شکوفایی این هنر از قرون دوران اسلامی آغاز می شود درست به همان اندازه که به هنر خوشنویسی توجه می‌شد هنر تذهیب نیز مورد علاقه هنر دوستان قرار می گرفت تا جایی که در نقاط مختلف ایران به خصوص در خراسان مرکزهایی برای تعلیم و پرورش علاقمندان به این رشته هنری بوجود آمد.

هنر تذهیب ایران در دنیا یگانه است، در اروپا از آذین و آرایش، تذهیب می گویند و تذهیب ایرانی را با آن مقایسه اما تذهیب اروپایی با تذهیب به شیوه ایرانی، بطور کلی فرق دارد.

 در تذهیب از طرح های مختلفی استفاده می شود و از جمله مهمترین آنها می توان اسلیمی، ختایی، تشعیر اشاره نمود. تذهیب همچون نقاشی دارای مکتب‌ها و دوره های خاصی است: مکتب سلجوقی، بخارا، تیموری، صفوی و قاجار سخن گفت.

بررسی آثار تذهیب شده در دوره های گذشته بر تاثیر فراوان هنر تذهیب ایران در دیگر کشورها چون هند، ترکیه، عثمانی و کشورهای عربی حکایت دارد.

روش کلی در نگارگری شامل مراحل زیر است : طراحی، طرح اندازی، قلمگیری قهوه ای، رنگ گذاری نگاره، قلم گیری سیاه، ساخت و ساز

مراحل ذکر شده، روش کار کلی در تذهیب است و کیفیت انجام هر مرحله است که از طرح های متوسط تا طرح های بی نظیر و شاهکار را رقم می زند. از این هنر می توان هم به طور مستقل و هم با مینیاتور و گل و مرغ و خطوط خوشنویسی استفاده کرد. علاوه بر آنکه این هنر را می توان به طور مستقل در کاشی‌کاری، قلمزنی، منبت کاری و خاتم کاری نیز مشاهده نمود.

نظر دهید

پاسخ دهید

صنایع دستی سپنتا
Logo
بازیابی رمز عبور
مقایسه موارد
  • کل (0)
مقایسه
0
سبد خرید