آشنایی با هنر زیبای گره چینی

وقتی به مکان های تاریخی می رویم و معماری های ایرانی را می بینیم، در همان ابتدا محو تماشای کاشی کاری ها و پنجره های ارسی می شویم. به این نقوش زیبا در کاشی کاری و ساخت قاب های چوبی ارسی، گره چینی می گویند.

تاریخچه گره چینی: این هنر بسیار ظریف در اوایل دوره اسلامی در ایران رایج بوده است 1، اطلاعات دقیقی در دست نیست اما در قرن 6 تا 8 هجری قمری در مصر و سوریه رواج پیدا کرده و بعد به ایران رسید. خاستگاه اصلی این هنر، شهر اصفهان می باشد با بررسی بیشتر این هنر در معماری ایرانی، به دوره سلجوقی و صفوی می رسیم.

از دوران صفوی به بعد تعبیه شیشه های رنگی در چوب های مشبک که اصطلاحا به آن ارسی می گویند، رواج پیدا کرد، هنرهای چوبی به جز ارسی پس از دوره صفوی و قاجاری نه تنها تکامل پیدا نکرد، بلکه دچار یک سیر نزولی نیز شد.

در معماری قدیم، این هنر به سبب مشبک در منابر، درهای اماکن متبرکه، آرامگاهها، پنجره های منازل و کاخ ها بکار رفته است.

نمونه های معروف گره چینی را می توان در شهرهای اصفهان، کاشان، یزد و سایر شهر های قدیمی مشاهده کرد. برای مثال، عمارت چهل ستون، هشت‌بهشت، خانه های تاریخی مثل خانه اعلم ، خانه ی شیخ الاسلام، خانه سوکیاس در اصفهان، خانه طباطبایی ها، خانه عباسیان و خانه بروجردی در کاشان اشاره کرد.

به مرور زمان و با بکار گیری پنجره های آلومینیومی و آهنی در ساختمانهای جدید، صنایع چوب و پنجره ها که با هنر گره چینی ساخته می شد، کم کم به دست فراموشی سپرده شد، باید تلاش کنیم که از فراموش شدن این هنر هزارساله جلوگیری کرد .

تعریف گره چینی : در اصطلاحات هنری، گره چینی به مجموعه ای از شکل های هندسی گفته می شود که با نظم و ترتیب و پیچ  و شکل های هماهنگ و قرینه در کنار یکدیگر چیده شده اند.

گره چینی از اتصالات قطعات برش خورده ی چوبی و شیشه های رنگی هم اندازه، به نام، آلت و لقط، به یکدیگر ایجاد می شود که از اجزای گره چینی هستند .

انواع گره چینی : گره تند، گره کند، گره شل، گره کند و شل ، گره پیلی، گره درود گری

هریک از این گره ها، طرح و زمینه های بسیار زیادی دارند، که از کنار هم قرار گرفتن چند نوع  آلت به طور منظم با قاعده های گوناگون در زمینه های مختلف شکل می گیرند.

ابزارهای مورد نیاز : انواع اره، رنده، گیره ها، خط کش، سنباده ها، انواع دریل، سوهان، چکش

انواع چوب مناسب برای گره چینی: چوب درخت چنار، نارنج، گردو، راش

#صنایع_دستی#سپنتا

نظر دهید

پاسخ دهید

صنایع دستی سپنتا
Logo
بازیابی رمز عبور
مقایسه موارد
  • کل (0)
مقایسه
0
سبد خرید