آشنایی با هنر زیبای منبت چوب

در آغاز لازم است بدانید منبت به دو روش منبت چاقویی و چکشی انجام می شود.

منبت کار هنری است که از مواد اولیه ارزان، آثاری گرانبها تولید می شود. این هنر از گذشته های دور در ایران رواج داشته و علیرغم کم دوام بودن چوب در برابر عوامل جوی، درب کاخها، صندوقچه ها، منابر مساجد و… که از روزگاران قدیم بجا مانده است .

این هنر زیبا مشتمل بر حکاکی، کنده کاری بر روی چوب بر اساس نقشه ای دقیق  صورت می پذیرد.

قدمت این هنر در ایران به سابقه بیش از 1500 سال بر می گردد و حتی عده ای از محققان به صراحت اظهار نموده اند که قبل از دوره  ساسانیان نیز منبت کاری در ایران رواج داشته است.

قدیمی ترین  اثر منبت موجود که تاریخ نیمه ی اول قرن سوم ه.ق را دارد، یک لنگه در چوبی متعلق به مسجد جامع عقیق شیراز است و دارای زیر سازی از چوب تبریزی می باشد.

بعد از ظهوراسلام، هنر منبت برای تزیین رحل قرآن، درب و پنجره و منابر مساجد و اماکن متبرکه بکار گرفته شده که نمونه های متعدد آن زینت بخش موزه ها و مراکز هنری می باشد.

درحال حاضر مهمترین مراکز منبت کاری شهرهای اصفهان، آباده و گلپایگان است ،ضمن اینکه در شهرهای رشت، ارومیه و تهران نیز تا حدودی رواج دارد.

همچنین لازم به توضیح است در شهر گلپایگان نوع خاصی از منبت کاری که به منبت برجسته مشهور است توسط استاد محمود نیکنامی انجام  می گیرد.

مواد اولیه منبت کاران: انواع چوب گردو، گلابی، نارنج …. و مواد اولیه مانند لاک، الکل، سریشم سرد، روغن برزک و لاک های سلولزی است و ابزار کار نیز: اره، سوهان، چکش، رنده، پرگار، گونیا و مغار تشکیل می دهد.

#صنایع_دستی #منبتکاری_چوب

نظر دهید

پاسخ دهید

صنایع دستی سپنتا
Logo
بازیابی رمز عبور
مقایسه موارد
  • کل (0)
مقایسه
0
سبد خرید