آشنایی با هنر زیبای معرق چوب

معرق در معنای کلام، اصولا هر چیز رگه دار را گویند، ولی مفهوم آن در این نوع بخصوص هنر، ایجاد نقش ها و طرح های زیبایی است که از دوربری و تلفیق چوب های رنگی روی زمینه ای از چوب یا پلی استر سیاه شکل می گیرد.

تاریخ پیدایش این هنر به درستی مشخص نیست ولی از تطبیق آن با هنر کاشی کاری ، بدون شک رابطه این دو هنر را درمی یابیم. وجه تشابه کاشی کاری معرق با معرق چوب در شیوه ی عمل است که در هر دو نقش ها از ترکیب قطعات رنگی جنس مورد نظر شکل می گیرد.

یکی از نمونه های قدیمی موجود آمیزه ی این دو هنر، دری قدیمی و بزرگ متعلق به عصر قاجار است که در ضلع شمال غربی محوطه وزرات آموزش پرورش فعلی قرار دارد.

از سال 1309 هجری شمسی، معرق کاری و آموزش آن فراگیرتر شد و تحولاتی انجام شد. برای آشنایی با مسیر حرکت این هنر، باید به اولین کارگاه منبت معرق اشاره و همچنین از اساتید متقدمی چون پرویز زابلی، عباس شهمیر زادی، علی و خلیل امامی احمد رعنا یاد کرد، ابتدا اهم فعالیت منبت بوده و به تدریج در کنار آن معرق نیز پای گرفت.

این هنر در آغاز برای تزیین سطح میز، بوفه، در، تکیه گاه صندلی بکار برده می شد و تنها نقش های اسلیمی یا گره یا پنج رنگ محدود چوب آبنوس، فوفل، گلابی، سنجد و توت مورد استفاده قرار می گرفته و گاه برای تنوع از برش های خاتم برای اشباع نقش ها استفاده می کردند.

 رنگ خاتم ها به همان پنج رنگ فوق الذکر محدود بود و به خاتم چوبی شهرت داشت، در این روش ابتدا به وسیله کارد مخصوص منبت، محل قرار گرفتن نقش‌ها را روی شی مورد نظر مطابق طرح می کندند و سپس نقش را از چوب های رنگی به وسیله مته ای که اختصاص به تعمیر چینی داشت و سوهان مخصوص و اره ای بنام چکی دوربری می کردند و در محل قرار می دادند.

در سال 1316 احمد رعنا با اثر ابداعی خود به نام شکارگاه، معرق را از حالت سطح خارج و به صورت نیم برجسته مطرح نمود که همین شیوه تا امروز به نام منبت معرق متداول است .

زمینه ی فکری این نوآوری از نقش های منبت کاری شده درهای کاخ مرمر شکل گرفت.

در سال 1349 به دنبال دگرگونی هایی که در شیوه و طرح های معرق صورت گرفت، تابلویی  به سبک امپرسیونیسم از طبیعت یک روستا که توسط رضا شهابی (یکی از شاگردان کمال الملک ) نقاشی شده بود به وسیله محمد طاهر امامی با رعایت اصول سبک یاد شده به صورت معرق ساخته شد. معرق چوب، هنر گرد هم آوردن تکه های کوچک رنگین چوب با داشتن طرح از پیش تعیین شده به منظور ایجاد نقش موردنظر و زیباتر جلوه دادن آن طرح با استفاده از رنگ های چوب هست.

#صنایع_دستی

نظر دهید

پاسخ دهید

صنایع دستی سپنتا
Logo
بازیابی رمز عبور
مقایسه موارد
  • کل (0)
مقایسه
0
سبد خرید