آشنایی با هنر زیبای مس و پرداز

در میان هنرها و صنایع دستی اصفهان رشته‌های مختلفی به چشم می‌خورد که هر کدام از آن‌ها پیشینه تاریخی خود را دارد. برخی از صنایع دستی مانند سفالگری دارای قدمت چند هزار ساله و برخی دیگر مانند صنایع دستی فیروزه کوبی و ظروف مس و پرداز دارای پیشینه کوتاه‌تری هستند. برخی از هنرها ترکیبی و برخی دیگر به صورت منحصر به فرد طراحی و تولید می‌شوند.

هنر مس و پرداز از جمله هنرهای ترکیبی می‌باشد که آمیخته‌ای از هنر مسگری و صنایع دستی میناکاری با پردازهای ظریف و زیبا است. صنایع دستی مس پرداز در چهار مرحله تولید می‌شود

 مراحل پرداز روی مس و تولید ظروف مس و پرداز

خم کاری مس: این مرحله به عنوان مرحله اولیه برای تهیه ظرف مسی می‌باشد. فلز مس در قالب ظروف مختلف با میزان خلوص بالا و ضخامت مناسب خم‌کاری می‌شود.

مینا کاری پرداز و نقاشی: در مرحله دوم عملیات نقاشی میناکاری پرداز با استفاده از رنگ‌های مورد استفاده در هنر میناکاری بر روی ظروف مسی انجام می‌شود. این مرحله یکی از مراحل اصلی در ساخت ظروف مس و پرداز می‌باشد. زیرا نقاشی‌ها و پردازهای آن باید با دقت و ظرافت خاص صورت گیرد. هر چه قدر ظرافت و زیبایی نقاشی انجام شده و رنگ‌های مورد استفاده زیباتر باشد ارزش هنری کار بالاتر است.

ساب خوردن: دستگاه ساب یکی از ابزارهای اصلی در مس و پرداز است که ظروف مس پرداز توسط آن از انواع چربی و جرم پاک شده و به خوبی براق می‌شوند.

لایه پلی استر: مرحله آخر مربوط به‌به حفاظت از ظروف است. برای حفاظت از ظروف مس پرداز بر روی آن‌ها پلی استر با کیفیت مناسب به صورت یکنواخت در سطح ظرف قرار می‌گیرد. این لایه علاوه بر محافظت از ظرف موجب ماندگاری بالای رنگ‌های مورد استفاده می‌شود و قابلیت شست و شوی آن را تقویت می‌کند.

نظر دهید

پاسخ دهید

صنایع دستی سپنتا
Logo
بازیابی رمز عبور
مقایسه موارد
  • کل (0)
مقایسه
0
سبد خرید