آشنایی با هنر زیبای قلمزنی

هنر قلمزنی به تزیین و کندن نقش های مختلف بر روی اشیای فلزی از جنس مس، طلا ،نقره ،مفرغ و غیره گویند که به وسیله قلم های مخصوص و با ضربه چکش انجام می گیرد.

پیشینه قلمزنی را به سکاها یا سیت ها نسبت می دهند که نژاد آریایی داشتند. هنر قلمزنی روی فلز ، هنری است که در ایران در ادوار مختلف تاریخ مورد توجه قرار گرفته که یکی از دلایل اقبال و توجه به این هنر بخاطر دوام و بقای بیشتر آن نسبت به سایر اشیاء است.

نقوشی که در دوره های مختلف در این هنر مورد استفاده قرار می گرفت برگرفته از تاثیرات و شرایط اجتماعی و حتی دگرگونی های فرهنگی و اعتقادی جوامع می‌باشد ( از نقوش خدایان گرفته تا نقوش پادشاهان ،گیاهان ،حیوانات و …) و در دوره های بعد از اسلام به صورت نقوش گیاهی و هندسی و استفاده از خط نیز رواج یافت.

در دوران سلجوقی هنر قلمزنی مورد حمایت قرار گرفت و گسترش یافت تا در دوران صفوی به اوج شکوفایی خود رسید و آثار بسیار زیبایی خلق شد. در این دوره نقوش ظریف و بسیار ریز و زیبا جای خود را به نقوش درشت و ضخیم داد، طوری که در حال حاضر نیز هنر قلمزنی در جایی که به اوج شکوفایی و هنرمندی می‌رسد تقلید و اقتباسی از سبک دوره صفوی است.

# فن خلاق سپنتا# خدمات کسب و کار # برگزار کننده نمایشگاههای صنایع دستی

# برگزاری کلاسهای آموزشی # فروش آثار بر گزیده صنایع دستی # تامین مواد اولیه

نظر دهید

پاسخ دهید

صنایع دستی سپنتا
Logo
بازیابی رمز عبور
مقایسه موارد
  • کل (0)
مقایسه
0
سبد خرید