آشنایی با هنر زیبای ساز سازی، ساز سنتور، قسمت دوم

اجزای تشکیل دهنده ساز سنتور: به شکل هندسی و منظم هست، ساخته شده از یک جعبه تشدید صدا به شکل ذوزنقه که بلندترین ضلع آن 90 سانتیمتر و کوتاه ترین یا پیشانی سنتور 36 سانتیمتر می باشد و دو ضلع مورب آن 38 سانتیمتر هست، این جعبه  7 سانتیمتر ارتفاع دارد که با اضافه شدن خرک 2 سانتیمتر به این اندازه  اضافه می شود .

جنس چوب از گردو و دو حفره به شکل گل روی سطح سنتور در جای مشخص و دقیق وجود دارد که نقش زیادی در زیبایی ساز، لطافت، نرمی و شفاف شدن صدای سنتور دارد. دو ردیف پایه های چوبی بنام خرک بر روی نقاب یا سطح فوقانی سنتور قرار دارد.

خرک های سمت راست به کناره راست ساز نزدیک هستند و خرک های سمت چپ با کناره چپ اندکی فاصله دارند. به فاصله بین هر خرک ردیف چپ تا کناره چپ ساز، پشت خرک می گویند. در هر ردیف 9 خرک قرار دارد که فضای سنتور را به 4 قسمت تقسیم می کند، هر قسمت با توجه به جنس سیم های گذرنده از روی این خرک ها، وظیفه تولید دامنه معینی از صداها با بسامد معین را دارد.

سیم های سنتور دو دسته اند: سیم های زرد که تشکیل شده از آلیاژ برنج و موجب تولید صداهای بم می شوند و بر روی خرک های ردیف راست به تناوب قرار گرفته اند. سیم های سفید که از آلیاژ فولادی هستند و برای تولید صداهای زیر مورد استفاده قرار می گیرند و بر روی خرک های سمت چپ به تناوب قرار گرفته‌اند. در سالیان گذشته که سیم های مفتولی وجود نداشت، سنتور سازان به جای این سیم ها از روده گوسفند استفاده می کردند. نوازندگی سنتور به وسیله دو چوب نازک به نام مضراب صورت می گیرد، این چوب ها یک واسط بین دست و سیم های سنتور هستند و نوازنده بوسیله آنها سنتور می نوازد که از 4 قسمت تشکیل شده است : سر مضراب، ساقه، حلقه و دم با ترتیب و قاعده معینی انگشتان دست داخل حلقه مضراب قرار می گیرد و نوازنده با حرکت چرخشی مچ و با استفاده از سر مضراب بر روی سیم ضربه می زند. در گذشته مضراب ها بدون نمد بودند اما امروزه نمد چسبیده به مضراب، باعث می شود صدای سنتور تمیز تر و لطیف تر گردد.

#صنایع_دستی#سپنتا

نظر دهید

پاسخ دهید

صنایع دستی سپنتا
Logo
بازیابی رمز عبور
مقایسه موارد
  • کل (0)
مقایسه
0
سبد خرید